Američka vojska želi nuklearne minireaktore za energiju vojnih baza

0

Američka Obrambena jedinica za inovacije (DIU), dio ministarstva obrane, otvorila je javni natječaj za razvoj prototipa nuklearnog mikroreaktora za napajanje baza američke vojske. Program Advanced Nuclear Power for Installations (ANPI) traži novu elektranu s punim životnim ciklusom koja će do kraja desetljeća proizvoditi i distribuirati električnu energiju po vojnim lokacijama, prenosi The Defense Post.

Prema obavijesti, DIU zahtijeva od industrijskih partnera da planiraju dizajn, konstrukciju, rad, demonstraciju i upravljanje potencijalnim mikroreaktorima. Rezultirajuća rješenja trebala bi slijediti standarde koje su postavili Regulatorna uprava američke vojske i Regulatorna komisija SAD-a za nuklearnu energiju.

Uvjeti

DIU traži da prototip nuklearnog mikroreaktora ANPI treba imati 20 posto manje zahtjeva za uranom-235 i zadovoljiti 100 posto zahtjeva kritičnog opterećenja od 3 do 10 megavata električne energije. Prototip bi se također trebao zaštićeno kontrolirati samo unutar vojne baze, ali bi istodobno trebao imati sposobnost integracije s drugom lokalnom infrastrukturom, operativnim centrima i sustavima održavanja.

Trebao bi imati komercijalnu vezu s američkim kopnom i alternativni neovisni rezervni izvor koji ne koristi daljinski ili bežični rad. ANPI reaktor i pripadajući sustav napajanja mora zauzimati manje od 2 hektara u vojnoj instalaciji, s pripadajućim zaštićenim područjem koje neće prelaziti 165 metara u promjeru. Osim toga, ozračeni materijal jezgre postrojenja treba ukloniti iz baze unutar pet godina od završetka ili raskida ugovora.

Energetska otpornost do 2030.

U svojoj je objavi DIU istaknuo ranjivost postojećih izvora napajanja vojnih baza na moderne prijetnje i pitaju se kako smanjiti takve nedostatke. “Trenutno se američka vojska oslanja na pružatelje električne energije izvan lokacije baze… za provođenje svojih misija koje obuhvaćaju djelovanje u zraku, kopnu, moru, svemiru i kibernetičkom prostoru”.

“Ova energetska ovisnost stvara rizike za misije zbog poremećaja poput ekstremnih vremenskih uvjeta ili napada na kibernetičku sigurnost. Iako su trenutna rješenja obnovljivih energija, kao što su vjetar i solarna energija, ekološka, ona daju nestalnu energiju i zahtijevaju pohranu u baterije ili druga rješenja za ublažavanje nestabilnosti”.

“Stoga, vojska traži novi pristup koristeći nedavna dostignuća u nuklearnoj industriji koja može osigurati kontinuirano/pouzdano napajanje bez obzira na vremenske uvjete kako bi se 1) održao kontinuitet vojne misije i 2) poštivao mandat Kongresa prema Zakonu o autorizaciji nacionalne obrane iz 2021. koji nalaže osiguravanje kritičnih misija s ciljem od 99,9 posto pouzdane energije do 2030”.

Izvor: Geopolitika.news