Istraživači s ETH Zurich razvili su metodu kako naučiti autonomni bager da sam gradi kamene zidove koristeći veliko kamenje i građevinski otpad
Ovaj inovativni pristup predstavlja značajan napredak u graditeljstvu, s obzirom na to da je izgradnja kamenih zidova do sada zahtijevala veliku količinu ručnog rada.
Projekt, koji je dio Nacionalnog centra za kompetencije za digitalnu proizvodnju (NCCR dfab), uključuje multidisciplinarni tim istraživača iz različitih laboratorija i odjela ETH Zurich, uključujući Gramazio Kohler Research, Robotics Systems Lab, Vision for Robotics Lab i Department krajobrazne arhitekture.
Autonomni bager, nazvan HEAP, uspješno je izgradio zid visok 6 metara i dugačak 65 metara
Zid se nalazi u digitalno planiranom i autonomno iskopanom krajoliku i parku. Zahvaljujući senzorima, bager može samostalno izraditi 3D kartu gradilišta i locirati postojeće građevne blokove i kamenje potrebno za izgradnju zida. Posebno dizajnirani alati i pristupi strojnom vidu omogućuju mu skeniranje i snimanje velikih stijena u neposrednom okruženju.
Također je sposoban registrirati njihovu približnu težinu i težište. Algoritam određuje najbolju poziciju za svaki kamen, a zatim bager samostalno postavlja kamenje na željeno mjesto. Autonomni stroj u jednom ciklusu može postaviti 20 do 30 komada, koliko mu se isporuči u jednoj isporuci.
Na taj način učinkovito se koriste resursi i lokalno dobiveni materijali poput betonskih ploča i dr. nakon rušenja objekata.
Izvor: Pametni gradovi