Ideja o mostu koji povezuje Siciliju s kopnom Italije postoji već neko vrijeme. I stvarno mislimo neko vrijeme. Navodno su Rimljani bili prvi koji su iznijeli tu ideju prije više tisuća godina, sugerirajući da bi most od čamaca i bačvi mogao biti način povezivanja talijanskog ‘stopala’ s njezinom ‘loptom’, piše portal Pametni gradovi.
Tijekom sljedećih nekoliko tisuća godina, most između Italije i Sicilije predlagan je još mnogo puta. Zamalo se ostvario tek 2009. i dok je taj pokušaj prekinut 2013., sada, uzbudljivo, izgleda da će most doista biti izgrađen.
Cijena?! Prava sitnica…
Kontinentalna Italija i Sicilija odvojeni su Mesinskim tjesnacem, vodenim tijelom koje povezuje Jonsko more na jugu s Tirenskim morem na sjeveru. Na najužem dijelu tjesnac je širok 3,1 kilometar (1,9 milja), s lučkim gradom Messina na sicilijanskoj strani i kalabrijskim gradom Villa San Giovanni na kopnu.
Vlada je konačno odobrila novi most. Oko 11,6 milijardi eura predviđeno je za ovaj projekt, a kada bude dovršen, bit će to najduži viseći most na svijetu.
Bit će dugačak 3600 metara, a dizajn teoretski znači da bi mogao izdržati potres magnitude 7,5 i vjetar od 300 km/h.
Sve zvuči prilično uzbudljivo, zar ne? No iako su planovi potvrđeni, a ovaj most bi trebao učiniti Siciliju puno pristupačnijom (osobito vlakom), most teško da će biti izgrađen preko noći. Dužnosnici su sugerirali da neće biti dovršen do 2030-ih.
Do tada, morat ćete doći između dvije strane na staromodan način. Zrakoplovom i trajektom najčešći su načini prelaska Mesinskog tjesnaca, iako možete doći i vlakom sa Sicilije izravno do Rima i Napulja koji se ukrcava na vlastiti trajekt.