Selo Preodac u Bosni i Hercegovini s više od 300 izvora National Geographic je osamdesetih godina prošloga stoljeća proglasio jednim od najljepših u Europi.

Selo Preodac podno Šator planine, koje leži na tromeđi općina Grahovo, Glamoč i Drvar, svojim brežuljcima i proplancima prolaznike ostavlja bez daha, prenosi Danas.

U Preodac su prve obitelji naseljenje prije 200 i više godina. Prema predajama najstarijih stanovnika, Preodac je prije njihova dolaska bio sasvim pust. Od 1958. do 1962. godine Preodac je s okolnim selima bio općina s više od 3700 stanovnika, s policijskom postajom, poštom… Bilo je tu stanovnika. Prema popisu iz 1991. godine, Preodac je imao 183 stanovnika, a prema posljednjem iz 2013., tek 32. Prije dvije godine tamo ih je živjelo 13.

Selo je nadaleko poznato po svojim prirodnim ljepotama, živopisnim pejzažima, ali ono što, prije svega, upada u oči brojni su izvori vode za piće.

Prema riječima mještana, u selu je više od 300 izvora pitke vode, što ga čini jedinstvenim, piše grahovo.org. Zbog brojnih izvora i vodotoka selo je uvijek bilo bogato vodenicama.

Međutim, odlaskom njegovih stanovnika voda se počela povlačiti. Danas su vidljiva presušena korita gdje je voda tekla tijekom cijele godine.

Samo selo zdjelastoga je oblika, a sredina mu je najniža i podvodna. Vjerojatno je ime dobilo zbog svog položaja koji omogućava da tuda prolazi put iz sjevernog dijela Glamočkog u Grahovsko polje i najjužnija sela Gornjeg Unca.

Od Crkvine vodi put na brežuljak Gradinu, gdje se vide dobro očuvani ostaci srednjovjekovne Momčilove kule koji, nažalost, nikad nisu istraženi do kraja, tako da se o vremenu gradnje može samo pretpostavljati. Ono što je sigurno jest da je riječ o monumentalnoj građevini koju je sagradio netko od bosanskih vladara ili njegov bliži rođak.

– Postoji legenda koja kaže kako je Momčilova kula koja se nalazi u ovom selu zapravo ukleta. Postoji i priča o krilatom konju kojem su odrezali krila – pričali su za medije žitelji sela koji su još uvijek ostali u tom kraju. Kula, kako oni navode, nosi naziv po Momčilu koji je zaustavljao najezde Turaka.

Srednjovjekovna utvrda, kula vojvode Momčila, i dan-danas svjedoči o dugoj povijesti ovoga kraja, a zanimljivo je i da je oko 180 Preočana steklo fakultetsku diplomu.

Jedan od najglasovitijih pjevača bivše Jugoslavije Leo Martin ili Miloš Jović je Preočanin koji je pjevao fenomenalnu glazbenu numeru “Odiseja”. Također, pjevačica narodne glazbe Vasilija Radojčić je osnovnu školu počela pohađati u Preocu. Čuvena manekenka Ljiljana Tica po svom je ocu podrijetlom iz Preoca. Još je poznatija i kao bivša djevoka Gorana Bregovića.

Odmah pored samog sela nalazi se i Šatorsko jezero, nazvano po planini Šator (1875 metara) s istoimenim planinskim vrhom, jednim od zasigurno najljepših u Bosni i Hercegovini.

Kraj je poznat i po runolistu, endemskoj vrsti biljke koja je svoje stanište našla upravo na ovoj ljepotici.

Cvijet nestvarne ljepote i iz kamena prkosi vjetru i suncu sa zapada. Poznata je još jedna legenda povezana sa Šator planinom. U Šatorskom jezeru uoči Svetog Ilije kupaju se nerotkinje kako bi ostale u drugom stanju. I gdje god da se okrenete u ovom kraju, sve je vezano uz legende, posebnosti i prirodne ljepote, ali to nije iskorišteno za razvoj ovoga kraja, a ovo selo od potpunog nestanka čuva preostalih 30 žitelja, prenosi Večernji list.