Tisuće talijanskih plaža zatvorile su svoje suncobrane u petak u “štrajku” protiv pravila Europske unije usmjerenih na otvaranje tog sektora konkurenciji.
Tzv. “klubovi na plaži” (“lidos” na talijanskom) ili tvrtke s licencom za iznajmljivanje ležaljki i suncobrana rutinski se prenose kroz obitelji s generacije na generaciju diljem zemlje. No, prema pravilima koja propisuje EU, njihove licence bit će otvorene na javnom natječaju sljedeće godine, piše Politico.
Tvrtke iznajmljuju ležaljke i suncobrane i često ništa više, dok su druge raskošni klubovi na plaži s restoranima i barovima koji se protežu velikim dijelovima plaže. Najam dviju ležaljki i suncobrana za cijeli dan može stajati i preko 25 eura, dok su najskupljim destinacijama kao Capri, to može koštati i do 200 eura, piše Euronews.
Otprilike 50 posto talijanske pješčane obale povjereno je klubovima na plaži, kampovima ili sličnim poslovima, prema talijanskoj ekološkoj udruzi Legambiente. Kupanje često nije dopušteno u nekim područjima preostale polovice.
Moćan lobij
Operateri takvih obiteljskih “klubova na plaži” ističu da su puno uložili u svoj posao i upozoravaju da je 300 000 radnih mjesta u igri. No, Direktiva EU-a o tržišnom natjecanju iz 2006. rekla je da se koncesije trebaju dodjeljivati putem konkurentskog postupka nadmetanja. Uzastopne talijanske vlade odgađale su primjenu pravila, oprezne zbog moćnog lobija.
Nakon sudskih postupaka na Sudu Europske unije i uz opasnost time da Rim riskira novu istragu EU-a o tom pitanju, dražbe su konačno zakazane za 2025. godinu. Talijanski ministar za Europu Raffaelle Fitto rekao je na tiskovnoj konferenciji ovog tjedna da su “u tijeku” i “složeni” razgovori s Europskom komisijom. Matteo Salvini, čelnik krajnje desne stranke Liga, koja ima bliske veze s lobijem klubova na plaži, rekao je u četvrtak da vlada gura Europsku komisiju na “pravo prvokupa i kompenzacije”. “Nadam se da će nam Europa to odobriti, inače ćemo imati problema”, rekao je na političkom događaju u toskanskom gradu Marina di Pietrasanta.
Vraćanje plaža ljudima?
Maurizio Rustignoli iz poslovne udruge klubova na plaži FIBA rekao je da se 80 posto klubova na plaži držalo takozvanog pristojnog štrajka, zatvarajući suncobrane u petak samo od 7:30 ujutro do 9:30 ujutro. Operateri su zaprijetili cjelodnevnim štrajkom ako vlada ne učini ponuditi zadovoljavajući odgovor.
No, ne simpatiziraju svi klubove na plaži, koji prema izvješću ekološke udruge Legambiente zauzimaju i do 90 posto obale u nekim gradovima. Klubovi imaju koristi od neproporcionalno niskih najamnina, zajedno plaćajući oko 115 milijuna eura godišnje za koncesije — dok ostvaruju čak 30 milijardi eura prihoda. Oporbeni političari poručili su da bi kupači trebali iskoristiti štrajk kao priliku za vraćanje plaža kao javno dobro. Angelo Bonelli, čelnik Zelenih i lijevog saveza, pozvao je Talijane da “mirno okupiraju plaže sa svojim suncobranima i ručnicima, jer sada je vrijeme da kažemo: Dosta privatnih plaža”, piše Geopoltika.news.