Bosna i Hercegovina ostvaruje oko 70 posto vanjskotrgovinske razmjene s Europskom unijom, a tema mogućeg uvođenja eura umjesto domaće valute, konvertibilne marke (KM), često se postavlja u javnosti, smatraju domaći stručnjaci.
Ekonomist Saša Stevanović navodi kako je pitanje ukidanja domaće valute vrlo delikatno jer valuta predstavlja odraz državnosti i suvereniteta. No, dodaje, ako se situacija promatra isključivo iz ekonomskog kuta, potrebno je analizirati koje bi ekonomske koristi donijelo uvođenje eura. Stevanović podsjeća da je konvertibilna marka vezana za euro te da svi ekonomski šokovi iz Europe već sada pogađaju BiH. Prelaskom na euro izbjegli bi se troškovi mjenjačkih poslova, no otvorilo bi se pitanje upotrebe kapitala Središnje banke BiH, koji trenutno podupire vrijednost KM, pišu Nezavisne novine.
“S obzirom na to da je riječ o složenom pitanju, osim emotivne i suverene vrijednosti, ekonomska računica pokazuje opravdanost ukidanja domaće valute. Konačna odluka mogla bi ovisiti o volji građana kroz referendum”, rekao je Stevanović.
S njim se djelomično slaže i dr. Siniša Pepić, stručnjak za ekonomsku diplomaciju, koji ističe kako BiH već sada ima fiksni tečaj prema euru zahvaljujući valutnom odboru, što znači da KM ne može slobodno fluktuirati na tržištu i nema mogućnost monetarne politike za prilagođavanje tečaja.
Pepić upozorava da bi potpuno usvajanje eura značilo gubitak preostalih mehanizama kontrole, uključujući autonomiju nad bankarskim sustavom i mogućnost kreiranja minimalne monetarne politike kroz Središnju banku BiH. To bi BiH stavilo pod potpunu ovisnost o monetarnoj politici Europske središnje banke (ECB), koja odluke donosi prema stanju u eurozoni, a ne prema specifičnim potrebama BiH.
Također, prelazak na euro podrazumijevao bi ispunjavanje strogih ekonomskih kriterija, poput održavanja niskog proračunskog deficita i javnog duga, što bi bez strukturnih reformi moglo ograničiti mogućnosti ekonomskog rasta i razvoja, zaključio je Pepić, piše HMS.