Šokantni prizori u kompostani komunalnog poduzeća u Metkoviću. Zemljom zasipaju oko 4000 tona oboljelih plodova
Tone trulih mandarina u dolini Neretve uništavaju se kao kompost. Sve je to rezultat napada sredozemne voćne muhe koja je poharala i plantaže i okućnice, piše Dnevnik.hr. Oboljeli plodovi koji otpadaju sa stabla čest su prizor, a malo je zdravih koji su stigli do kupaca.
“Urod je bio mnogo lošiji od prošlogodišnjeg”, kaže Nevenka.
“Za 20 – 30 posto manji je urod, jednostavno strahovito trune”, kaže Ivica. Kiša na pustim plantažama mandarina u Neretvi otkriva tužne prizore bolesti na stablima. Truli plodovi svuda su po tlu. Šokantni prizori u kompostani komunalnog poduzeća u Metkoviću. Plantažeri donose tone i tone propalih plodova. Zemljom se zasipa gotovo 4000 tona oboljelih plodova.
“Ove godine prešli smo planirana očekivanja od 3700 tona”, kaže direktor Čistoće Metković Tomislav Jakić. Ovo je jedna od mjera da se sredozemna muha ne bi širila iz mušica u bolesnom plodu.
Uklanjanje bolesnih plodova kao ključnu mjeru nalažu i u Ministarstvu poljoprivrede i Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu jer su bolesni plodovi izvor zaraze. Ministarstvo poljoprivrede planira uskoro i sastanak s proizvođačima u Neretvi. Ovako dramatičnu situaciju dosad nisu imali, prenosi Večernji list.







