Zajedničko svim gradovima sa popisa jest njihov oblik kada se promatraju iz zraka. To što ga oslovljavamo kao savršenog nije (samo) do naše pristranosti…

Pogodite tko je neki dan završio na naslovnici CNN-a. Evo nekoliko asocijacija: zvijezda, rijeke, pivo, Kawasaki 3P. Dobro pogađate, u pitanju je naš Karlovac! 

Na popisu starih europskih gradova, građenih u doba renesanse i u obliku zvijezde, našao se naš gospodin savršeni na četiri rijeke

Njemu i ostalima na popisu zajednički je njihov oblik kada se promatraju iz zraka. To što ga oslovljavamo kao savršenog nije (samo) do naše pristranosti. Naime, u 16. i 17. stoljeću vjerovalo se kako je riječ o uistinu savršenim gradovima – arhitekturom i usklađenošću s čovjekovim potrebama.

Služili su i kao dobre utvrde u doba ratova, pa ne čudi što mnoge od njih možemo naći baš na rubnim područjima država i nekadašnjih carstava. Danas, srećom, više ne služe „vojni rok“. U njima često vlada miran i polagan život, a podsjetnik na stare dane je njihov oblik iz zraka koji mnoge podsjeća na snježne pahuljice promatrane pod mikroskopom.

Takav je bio i Karlovac. Naglasak je na „bio“ jer više nema svoje zidine, tj. ima ostatke čiji se obrisi mogu naslutiti promatrani s visine. Zato je Zvijezda i dalje naziv dijela grada, a kada prilazite Karlovcu s autoceste, uočit ćete isti simbol na tabli koja vas obavještava da ste u blizini.

No obratimo malo pozornost i na njegovu braću po Europi. Nizozemska prednjači s gradovima u obliku zvijezda, a oni su još impresivniji zbog toga što su okruženi slavnim nizozemskim kanalima. Ističu se tako Naarden, Heusden, Willemstad, Bourtange i Brielle. Razlog zbog kojeg Nizozemska ima velik broj utvrda zvijezda vjerojatno leži u njezinu položaju. Zbog nizinskog terena nije bilo moguće graditi dvorce i utvrde na brdima, pa je ovo bio praktičniji način utvrđivanja i obrane.

U Portugalu su to Almeida i Elvas, u Poljskoj Zamosc, a u Francuskoj Neuf-Brisach.

Nekoliko ih je blizu nas, pa eto zgodne ideje za izlet. Nitko neće odbiti vaš prijedlog za doslovno savršen grad. U Italiji će vas oduševiti mala i pitoma Palmanova, od Istrijana udaljena svega dva sata vožnje. Izgradili su je venecijanski arhitekti, opijeni idejom utopijskog grada – a to se uistinu vidi po njoj. Današnje zidine nisu uvijek bile tako uočljive. Naime, u ratna vremena bile su prekrivene travom, pa ih neprijatelj nije mogao lako spaziti. Štoviše, vjerojatno bi pomislio da je riječ o običnom zelenom brdu.

Druga je opcija geografski malo dalja, ali povijesno i kulturološki bliža. Naime, u češkom gradu Terezinu, koji je nekad služio kao politički zatvor, pred kraj Prvog svjetskog rata umro je Gavrilo Princip. Još jedna mračna epizoda iz povijesti obilježila je ovaj kraj: tijekom nacističke okupacije Čehoslovačke Terezin je služio kao geto za zatvorenike prije nego što su bili poslani u logore. Danas se u njemu nalazi Terezin Geto muzej.